Jelenleg is zajlanak a megbeszélések James Cameron és a 20th Century Fox stúdió között az Avatar utólagos kibővítéséről és a nyár végi újrabemutatásáról. A hírek szerint ugyanis a 2009. december 18-ára kitűzött észak-amerikai premier közeledtével néhány, eredetileg a filmbe szánt jelenetet kihagyott a rendező, amelyeket azonban most alkalma lenne a nagyközönség elé tárni. Erre kellő motivációt ad a stúdiónak és Cameronnak is az a tény, hogy az Alice Csodaországban 3D-s változatának bemutatásával több helyen visszaszorult kissé a film vetítése. Míg a március 5-én bemutatott Tim Burton-alkotás előtti héten 2456 észak-amerikai moziban játszották az Avatart (ebből 179 IMAX), addig ez a következő hétre 2163-ra csökkent (ebből 667 digitális 3D, és 8 IMAX mozi). Természetesen így is az Avatart vetítik a leghosszabb ideje az IMAX mozik történetében. Az Alice előretörésével azonban a stúdió fejesei arra lettek figyelmesek, hogy bár kevesebb IMAX-ban játszák az Avatart, a digitális 3D-s mozik nézőszámai ezzel párhuzamosan nőttek, igény tehát van a film további műsoron tartására. Ennek szeretne megfelelni a rendező néhány extra felvétel közreadásával. Részletek a kattintás után.
Ami a kimaradt jeleneteket illeti, az IMAX ügyvezető igazgatója, Richard Gelfond szerint Cameron mesternek még kb. 40 percnyi leforgatott anyaga hever a vágóasztalon. Mivel 170 perc az a terjedelem, amit az analóg IMAX mozik le tudnak játszani valószínű, hogy a filmből a finis előtt kivágott összesen 10-12 perces jelenetekből toldanának be az egyébként is 162 perces eposzba. Ezek egyikében Jake Sully bizonygatja tehetségét a na'vik előtt, egy másikban pedig egy igazi pandorai fesztivál keretében a törzs egyik ismerős tagja, Tsu'tey harcosunk önt fel jócskán a garatra. A DVD megjelenéséről egyelőre nem sokat tudni azon kívül, hogy a fent említett kimaradt jelenetek természetesen szerepelni fognak rajta. James Cameron ugyan azt nyilatkozta nemrég, hogy a 3D-s Blu-ray verzió már idén ősszel a boltokba kerülne, de a FOX igyekezett lehűteni a várakozásokat, mivel addigra vélhetően nem lesz kellően elterjedt a technológia a háztartásokban, így egy következő évi megjelenési dátum a valószínűbb. A Titanic 3D-s verziójának elkészítéséről a rendező azt nyilatkozta, hogy 2012 tavaszán, az utasszállító hajó elsüllyedésének 100. évfordulóján tervezik azt bemutatni.
A 3D-s tévék nemrégi megjelenése sok kérdést vet fel a 3D-s mozifilmek általánossá váló jelenségével kapcsolatban, az USA Today-nek nyilatkozó James Cameront többek között erről kérdezte a riporter. Cameron szerint a 3D-s techonlógia elterjedéséhez az Avatar kétségkívül hatalmas lökést adott, de a 3D-s tévék tartalomszolgáltatásához képest még csak a második hullám elején tartunk, jelenleg ugyanis nem áll elegendő, 3D-ben elkészített tartalom a TV-szolgáltatók rendelkezésére. A szituáció fordított, mint a mozik esetében: ott a harmadik dimenziós film már készen volt, a vásznak azonban még nem voltak felkészítve a váltásra, míg a TV-k esetében a kompatibilis képernyők már elérhetőek a piacon, a műsorok azonban csak elvétve. (Mozifilmekkel pedig nem lehet a hagyományos TV-tartalmat pótolni, mert ahhoz túl lassú a gyártásuk.) A rendező ehhez kapcsolódóan válaszolta azt, hogy a jelenlegi készülékek egész jók és a márkák versenye helyett inkább a tartalommal való megtöltés lesz majd a fő kérdés.
Arra a kérdésre, hogy mik az anyagi vonzatai a 3D-s gyártásnak, Cameron azt felelte, hogy valójában egyáltalán nem drága, különösen ha például egy 2D-s és egy 3D-s sportesemény filmezését hasonlítjuk össze. A költségek a vizuális effektek használatánál ugranak meg igazán. Az Avatar esetében a legfontosabb tény, hogy a filmet eredetileg is 3D-ben akarták elkészíteni, s ehhez kellett a kezdetekben kifejleszteni a szükséges technológiát (itt számos újításnak a szabadalma Cameronhoz tartozik, aki megígérte, hogy ha valaki is másolni próbálja az ő eljárásaikat, kap egy telefonhívást). A 3D-s gyártással kapcsolatban szóba került a Titánok harca is, melynek 3D-s verziójáról Cameronnak egyáltalán nincs jó véleménye. Elsősorban azért, mert az utólagos konvertálás rosszabb minőségű produkciót eredményez (Cameron szerint csak "2.8D-s" verzió nyerhető így), ami rosszat tesz az egész 3D-s iparág fejlődésének. Másrészt a Titánok harca készítői mindössze 8 hetet fordítanak az ilyen jellegű utómunkákra, holott szerinte fél-egy év szükséges a jó eredményhez. A konvertálással kapcsolatban kerültek szóba a régebbi filmek fazonigazításai is: Cameron szerint ezt az eredeti alkotóknak kellene véghez vinnie, például a Star Wars esetében George Lucasnak, a Terminátor esetében (ha készülne ilyen verzió) pedig saját magának. Azoknál a filmeknél, ahol a rendező már nem él, a jogutódok ezt megtehetik ugyan (a riporter az Óz, a csodák csodáját hozta fel példaként), de a közeljövőben a régi daraboknál egyelőre nem éri meg az átalakítás, mert nem jó minőségű végeredmény születne. Végül szóba került, hogy ugyan 3D-s filmeket a szélesebb közönség egyelőre csak a mozikban nézhet meg, Cameron, mint rendező reméli, hogy a 3D-s tévék elterjedésével nem áll meg a mozik ismét növekvő látogatottsága.